Az épületek hőszigetelése során nem elég a homlokzat, a padló, valamint a tetőtér hőszigetelése. Egy megfelelően szigetelt ház érdekében szükséges a lábazat szakszerű védelme is, amit azonban csak speciális anyaggal lehet megoldani. A lábazatnál ideális megoldás az XPS polisztirol lap használata, hiszen fontos hogy vízálló szigetelőanyagot használjunk.
Szigetelés hiányában a lábazaton keresztül a hőveszteség 10–15 százalék is lehet, ha az utólagos munkáknál ezt a folyamatot kihagyják. Ez nemcsak a hőmegtartás hatékonyságát rontja, de szinte kivétel nélkül hőhidak kialakulásához is vezet, ami a penészesedés melegágya.
A lábazat szigetelése speciális eljárást kíván, mivel bizonyos része a föld alatt helyezkedik el és nagymértékben ki van téve a talajvíznek. Ezért van szükség az XPS rendszerre, mert vízfelvevő képessége a lehető legkisebb. Ellenkező esetben a szigetelés, azon keresztül pedig a falak, a padló is felvehetik a nedvességet, ami hosszú távon komolyabb szerkezeti károk kialakulásához vezethet.
A másik nagyon fontos szempont, hogy a lábazathoz használt anyagnak nagy nyomószilárdságúnak is lennie kell, mivel évtizedeken keresztül is bírnia kell a nagy terhelést, ellen kell állnia a környezeti hatásoknak.
Éppen ezért a lábazati szigeteléshez zárt cellás extrudált polisztirolt, XPS-t alkalmaznak. Ennek a speciális granulátumból előállított anyagnak a tulajdonságai ehhez éppen ideálisak, mivel vízfelvevő képessége elenyésző (0,2–1,0 V%) és nem csak víz-, de fagyálló is. Az XPS hőszigetelés akár három méter mélyen is belemeríthető a talajvízbe anélkül, hogy a szerkezeti, mechanikai tulajdonságok megváltozásával kellene számolni.
Mindezek mellett a nagy nyomásterhelhetőség is jellemzi, emiatt pincék szigetelésére is kiválóan alkalmas. Mindezek mellet olyan kemény a felülete, hogy a mechanikai hatásoknak is ellenáll, így védve a lábazatot.
Ennek hőszigetelése utólag is megoldható, bár nyilvánvaló, hogy ez egy sokkal nehézkesebb feladat, mintha már az építkezés során beépítették volna az XPS hőszigetelő lapokat a lábazatba.
Az XPS ugyan többe kerül, mint az EPS lemezek, de nem mondható különösebben drágának a szigetelés technikában, ellenben használatával hosszú távon elősegíthető a felhasznált energia csökkentése, az ingatlan hőháztartásának helyreállítása, amit a családi költségvetés is látszani fog. A hőszigetelő lapok beépítése pár éven belül megtérül a tulajdonosnak.
Ragasztható oldószermentes (diszperziós vagy epoxibázisú) ragasztóval és szintén oldószermentes festékkel festhető.
Szerkezete homogénebb, kisebb légzárványokat tartalmaz. Az extrudálással előállított habok nedvességfelvevő képessége csekély, sokkal kedvezőbb mechanikai tulajdonságokkal bír, mint a tömbben formázott polisztirolhabok (EPS hab).
Ellenáll a természetben előforduló normál savaknak, lúgoknak és sóoldatoknak. A szerves oldószerek, lágyítók, erős savak, klórozott szénhidrogének azonban megtámadják.
Nehezen éghető. A magas hőmérséklettől (60-70oC felett) és az UV sugárzástól védeni kell.
Néhány hasznos tanács az XPS lábazati hőszigetelő lemezek használatához
- Ugyan már 2 cm vastagságtól gyártanak XPS lemezeket, de szakemberek javaslata szerint ennél vastagabbat használjanak. Új épületeknél min. 4-6 cm, míg felújítás esetén min. 8-10 cm vastag legyen a lábazati hőszigetelés
- Ha a lábazati részre színes díszítő vakolatot szeretnénk tenni, akkor érdesített legyen az XPS lapunk felülete. Erre tud a háló és a ragasztó is megtapadni.
- Ha kő vagy tégla kerül az XPS lap elé akkor a sima felület is megfelelő.
-
- Amennyiben járda van a házunk előtt, erre közvetlenül nem tehető a lábazati hőszigetelő rendszerünk. A zártcellás lapok és a járda között 1 cm-es hézagot kell hagyni, melyet ragasztóhabbal töltsünk ki. Ugyanígy járjunk el a lábazati indítósín és a lábazat szigetelés csatlakozási hézagnál is.
- A lábazati hőszigetelő rendszer kivitelezése, azaz a lábazatra való felragasztás hasonlóan történik, mint a falon lévő EPS lapok esetén
Az XPS zártcellás lemezek az EPS lapoknál is használatos szerszámokkal – pl. egyszerű kézi fűrésszel vagy éles késsel – méretre vághatók. - Felragasztása vékony ágyazatú ragasztóval, “perem-pont” módszerrel történik
- Ne feledkezzünk el az üvegszövetről, még abban az esetben sem, ha ez nem nagy felület. Ellenkező esetben a vakolat a lapok illesztési hézagainál megrepedhet. Az idők folyamán ebbe a repedésbe nedvesség kerülhet, ami a későbbiek folyamán a vakolat leválásához vezethet. Figyeljünk oda, hogy az üvegszövetünk 145 grammos legyen, mivel a külső hatásoknak ez a típus tud igazán ellenállni, s dolgozni is könnyebb egy hajlékonyabb, könnyen vágható anyaggal, mint egy merev, “szétmálló” hálóval. A hálókat 10 cm-es fedésben helyezzük egymásra.
-
- Ezután következik az alapfelület nedvszívó képességének csökkentése és kiegyenlítése a megfelelő alapozóval.
Végül a leglátványosabb rész következik a színes díszítő lábazati vakolat kerül a felületre. - Ne feledkezzünk meg az anyagok száradási idejéről, s a következő réteg csak ez után kerüljön rá!