Nézzük, milyen meghibásodások fordulnak elő leggyakrabban otthonunkban!
Csaptelepek
Az egyik leggyakoribb probléma a konyhában és a fürdőszobában található csaptelepekkel történik, amikor is az elzárás után még mindig csepegnek. Ezt az esetek többségében egy gumitömítéssel meg lehet oldani.
Amikor szétszereltük a csapot érdemes minden elemét vízkőoldóval megtisztítani. Erre használhatunk citromsavat vagy ecetet is. Érdemes ekkor a kifolyónál lévő szűrőt és perlátort is ugyanezzel a módszerrel átmosni, hogy egyenletesen, porlasztva jöjjön a víz. A vízkő eltávolítása után alaposan mossuk át tiszta vízzel az elemeket.
A menetes részeket összeszerelés előtt érdemes vékonyan szilikonzsírral bekenni, hogy legközelebb könnyebb legyen a leszerelés. Majd helyezzük be az új gumitömítéseket, szereljük össze a csapot és élvezzük a víz áramlását.
Fontos tudni, hogy a komolyabb, kerámia betétes csapok csöpögéses meghibásodásánál csak egy azonos méretű, új betéttel lehet a szivárgást megszüntetni, amit csak a szétszerelés után tudunk meg, kivéve, ha tudjuk a javítandó csaptelep pontos márkáját, típusszámát. Az ilyen csaptelepeknél kell, hogy legyen szűrő felszerelve a rendszerben a vízóra után, mert így könnyebben elkerülhetjük a csaptelepek vízkő okozta meghibásodását.
Zárak, kilincsek
A zárakra is érdemes kissé több figyelmet fordítani, ha már akadozva nyílnak. Szereljük szét és alaposan mossuk át benzinnel vagy petróleummal, majd a mozgó alkatrészeket zsírozzuk át, amíg megint akadálymentes lesz a működésük. Átecsetelve mossuk ki a mozgó alkatrészek közül a zsíros, összeállt port, majd egy benzines ronggyal töröljük át az alkatrészeket. Végül alapos WD-40-es átszórással újból könnyű lesz a zár alkatrészeinek mozgása.
Az ajtópántok nyikorgását szintén kevés WD-40 befújásával csendesíthetjük el. Az ajtót ilyenkor érdemes kissé megemelni, hogy a kenőanyag a csapokra kerülhessen.
Mázolt felületek
Az is bosszantó, ha a mázolt ajtón, ablakokon kis helyeken leverődik a festékréteg. Az ilyen, általában kagylós mélyedéseket fatapasszal töltsük fel, csiszoljuk szintbe és alapozzuk le, majd kétszer az eredetivel azonos fedőfestékkel fessük le. A régebbi, már besárgult festékeknél ugyan észrevehető lesz a javítás, ám ez kevésbé lesz szembeötlő, mint a javítás előtt.
Parketta
A régi parketta burkolatoknál a kiszáradás miatt hézagok keletkezhetnek, amiket a felcsiszoláskor különféle anyagokkal besimítva eltüntetnek a mesterek, ám az anyagok az idő múlásával kiperegnek, és újra megjelennek a rések. A nagyon szembeötlő réseket el lehet tüntetni a Mester vagy a Palma parkettfugázókkal.
Ezeket kinyomópisztollyal nyomjuk a résekbe, majd frissiben nedves spatulyával tömörítsük és kissé nedves szivaccsal hozzuk szintbe. Előnyük, hogy rugalmasak és mélyen a résekbe préselve össze is ragasztják a parkettaléceket. Ha jól választjuk meg a tömítő színét, akkor még a szegélylécek réseinek eltüntetéséhez is eredményesen használhatók.
Csempe- és padlóburkolatok
A csempe- és padlóburkolatok közötti fugák sem maradnak örökké tiszták, ezért időnként tisztítani kell, amit különféle gőzös készülékekkel tehetünk meg, vagy fugatisztító szereket használhatunk régi fogkefével. A foltos, vízköves csempék felületét citromsavas vagy szódabikarbónás áttörléssel, majd lemosás utáni szárazra törléssel lehet újból fényessé és foltmentessé tenni.
Ezek apró, de néha időigényes munkák, ám elvégzésükkel tartósan megőrizhető az otthonunk ápoltsága.