Természetesen, akiknek nincs kertjük, főleg a lakótelepeken élők nem sok mindent tehetnek, minthogy a kijelölt napon és helyen kihelyezik a fenyőfákat, de cikkünkben ők is találnak néhány ötletet arra, ha mégis szeretnék felhasználni az egykori karácsonyfát.
Ezeket energiahasznosítás, égetés céljából a szemétszállítással foglalkozó cégek elszállítják, vagy más esetben az illetékes kertészetek felaprítják, és talajtakaró forgácsként, mulcsként újrahasznosítják.
A kerttulajdonosok azonban többféle módon is hasznosíthatják a korábban az Ünnep fényét jelentő karácsonyfát. Nézzünk erre néhány példát!
- Azokból a fenyőfákból, amik még nem hullatták le a tűleveleiket, ideiglenesen készíthetünk búvóhelyet és etetőt a madarak és mókusok számára. Ezt oly módon tehetjük, hogy valamihez hozzá rögzítjük, feldíszítjük immáron madáreleséggel, gyümölcs szeletekkel és már várhatjuk is a kis kedvencek érkezését.
-
- A fenyőkéreg aprítékát mulcsként hasznosíthatjuk. A fagyérzékeny növények köré is szórhatunk fenyőfa nyesedéket. Mulcsként a fenyő kérge és tűlevelei is alkalmazhatóak. Még a mulcs leszórása alá, amennyiben úgy gondoljuk, helyezhetünk geotextilt is, ebben az esetben inkább takarásra, dekorálásra szolgál, és biztosan nem tud kihajtani az alatta lévő nemkívánatos gaz.
-
- Sáros területen szétszórhatjuk a tűleveleket, hogy járhatóbbá tegyük azt.
- Meszes területek mulcsozására használhatjuk. A fenyőtű vízmegtartó mulcsot ad, melegíti a talajt.
- Savanyú talajt kedvelő növényekhez használjuk, ilyenek pl. a begónia, a hortenzia, a liliomfa, a rododendron.
- A törzset tűzifának is használhatjuk, de a kiszáradt fák égetésénél legyünk arra figyelemmel, hogy szuroktartalmuk miatt könnyen belobbannak. A fenyőfélék gyantajáratai ugyanis tele vannak gyúlékony anyagokkal, amelyek robbanásszerűen meggyulladnak. Ezáltal erre a célra nem igazán ajánlott háztartásokban használni, csak legvégső esetben, ha nincs más megoldás, és csakis nagy körültekintéssel.
- A fát komposztálhatjuk is, de csak megfelelő aprítás után, hacsak nem akarunk évekig várni arra, hogy komposztálódjon. A tűlevelek összetömörödve ugyanis ellenállnak a baktériumok bontó munkájának, ezért komposztálódnak nehezen.
-
- A fenyőtű savanyú kémhatása a komposztálódás során lecsökken. Vegyes komposztba 3-4 cm rétegben terítsük el. Azonban nagyobb mennyiségben savanyító hatása lesz, ami meszezéssel vagy fahamu rászórásával ellensúlyozható.
- Vannak olyan fenyőfaárusok, akik virágüzletek részére árulják a megmaradt, nem hulló, tűs fenyőket kötészeti felhasználásra. Ilyen célra magunk is felhasználhatjuk, csokrok, koszorúk készítéséhez. Hiszen attól, hogy elmúltak az ünnepek, díszíthetjük, hangulatosabbá tehetjük otthonunkat.
-
- Ha már a fa ágait hasznosítottuk, a fa törzsét felszeletelhetjük, amiből kreatív dolgokat készíthetünk, akár díszeket a következő karácsonyra vagy hűtőmágnest.
-