A festék választásakor nagyon fontos szempont, hogy milyen helyiségről van szó. Vizes helyiség, konyha vagy fürdőszoba? Vagy esetleg sima lakótér?
Azt is tudnunk kell, hogy egyáltalán miből épült a házunk, mert ez is befolyásolhatja a választást, hiszen például vályogból épült falra nem ajánlott diszperziós, latex vagy enyves festéket használni, mert mint tudjuk a vályog egy páraáteresztő, lélegző felület és ezek a festékek megakadályozzák ezt a csodás képességét és így penészedést, gombásodást okoznak. Vályogházaknál ajánlott a mész alapú festékek használata.
Nézzük részletesebben, hogy milyen típusú festékek vannak kereskedelmi forgalomban, melyek az előnyeik és hátrányaik?
Mészfestékek, meszes alapú festékek
Az oltott mész alapanyaga a mészkő, ami az egyik legrégebbi üledékes kőzetfajta, mely a mai napig újra és újra képződik, szerves eredetű, állati és növényi maradványok találhatók benne. Ebből égetéssel készítik az égetett meszet, melyet vízzel higítanak, és ezt a mészpépet hívjuk oltott mésznek, mely így már falfestésre alkalmas.
Az oltott mésszel való festés már nagyon régi találmány, amikor még magunknak kellett kikeverni a zsákban kapható meszet egy erre alkalmas nagy teknőben, de mostanra nem igazán használatos ebben a formában. Mellesleg ez egy nagyon veszélyes anyag a szervezetre, töményen nagyon súlyos égési sérülést okoz.
Ma már szerencsére készre kevert, vödrös formában kaphatóak a mészfestékek.
Ezek az oltott mészen kívül tartalmaznak márványőrleményt, különböző kötőanyagokat, pigmenteket, minden gyártónak más és más receptúrája van.
Ezek a mai, modern mészfestékek újra közkedveltek lettek, mert környezetkímélő, lélegző, páraáteresztő képességük mellett fertőtlenítenek, távol tartják a rovarokat és kopásállók. Itt a kötőanyag és a pigment is maga a mész.
Jó páraáteresztő képessége miatt vizes helyiségekben - fürdőszobában és konyhában is - ajánlott.
A tiszta mészfesték hátránya, hogy élénk színek nem igazán hozhatók vele létre, csak pasztell árnyalatok. Továbbá ez az anyag hajlamosabb a repedezésre.
Gipszes vakolatra nem alkalmas, mert a gipsz nedvszívó és foltosodást okoz.
Diszperziós falfestékek
Manapság a diszperziós falfestékek a legnépszerűbbek, amit könnyű felhordhatóságának és jó fedőképességének köszönhet, ami szinte minden falfelületre felvihető, de alapos előkészítést igényel.
Mai modernebb változatainak kedvezőbb fedési tulajdonságai és ellenálló képessége van. Az egészségre és a környezetre káros anyagokat nem vagy csak igen kis mértékben tartalmaznak. Többségük műgyantából, vízből és színező anyagokból áll. Létezik matt, magasfényű, selyemfényű változat.
Akkor a legjobb a tapadás, ha a bevonatból a víz viszonylag lassan távozik. Amennyiben a víz gyorsabban párolog el, a műgyanta részecskék hirtelen összeragadnak, de az alapfelületbe nem tudnak beágyazódni. Ezért tűző napon vagy magas hőmérsékleten nem ajánlott az ilyen típusú falfesték használata.
Hátránya, hogy nem annyira dörzsálló, lemosni nem lehet, de ma már vannak ellenállóbb fajtái is, melyet különféle adalékanyagok hozzáadásával érnek el. Valamint az alapváltozatai gombásodásra hajlamosak, ezért vizes helyiségekbe gombaölő adalék hozzáadása ajánlott és létezik eleve ilyen készre kevert penészgátlós változatai is.
Kerámia falfestékek
Hazánkban is egyre inkább elterjedő, legújabb technológiával készülő, beltéri falfesték, melynek legalacsonyabb a környezetünkre és az egészségre károsanyag tartalma.
Apró, gömb alakú, kerámia szemcsékből álló szerkezete teszi lehetővé, hogy kemény, ellenálló felületet képezzen és ennek következtében nagyon dörzsálló, könnyen tisztítható.
Nemcsak tökéletesen fed, hanem penészálló és nagyszerű hőszigetelő is. Másik nagy előnye, hogy könnyű vele dolgozni, házilag is nagyszerűen kivitelezhető vele a festés.
Latex beltéri falfestékek
Ez valójában polimerizált, lakk nyersanyagú kötőanyaggal készült diszperziós falfesték.
Nagy igénybevételű helyiségekben ajánlott, mint pl. középületekben vagy konyhában, gyerekszobában. Nagyon dörzsálló, több százszor is mosható, vízhatlan. Felhordás után gyorsan szárad és erősen ellenálló bevonatot képez.
Hátránya, hogy nem jó a szellőző képessége és ha át akarjuk festeni, akkor a falat teljesen le kell kaparni
Enyves falfesték
Kizárólag száraz vakolaton alkalmazható festéktípus. Páradús helyiségekben használata nem javasolt, felületük csak minimálisan dörzsálló. Elsősorban azoknak ajánlott, akik mintákat szeretnének kialakítani a felületen. Felvitele nem egyszerű feladat, így inkább kérje szakember segítségét. Előnyük, hogy viszonylag olcsón beszerezhetőek.
Szilikát beltéri falfestékek
Ez a diszperziós és a hagyományos szilikát falfesték kombinációja, mely kiváló tapadóképességű, ellenálló, matt réteget képez, amely jó lég- és páraáteresztő. Műemlék épületeknél gyakran ezt a típusú festéket alkalmazzák.
Penészgátló falfesték
Mint a neve is mutatja a penészedésre hajlamos helyiségekbe használjuk, ezzel megelőzhető a penészgomba és az algafoltok kialakulása. Festés előtt mindenképpen távolítsuk el a felületről a már meglévő penészt!
Ebbe a kategóriába sorolhatók még a konyha és fürdőszoba festékek, amelyek kifejezetten ezen helyiségek festésére fejlesztettek ki. Meggátolja a párás helyiségek penészedését és könnyen tisztítható felületet képez.
Folttakaró falfesték
Ez a festék a nikotin, korom és a beázási foltok elfedésére alkalmas. Segít megakadályozni a foltok kiújulását. A megfelelő előkészítés után fessük fel a folttakarót és utána fessük át a felületet beltéri falfestékkel.