Nézzük, hogy mik lehet ennek a jelenségnek az okai!?
1. Betonkeverés Először is nagyon fontos, hogy megfelelő, jó minőségű alapanyaggal dolgozzunk és pontosan tartsuk be a keverési arányokat, a kötési időt. A beton alapanyaga a kavics, homok, cement és víz.
Hibalehetőségek:
- ha a homokos kavics például termőfölddel, olajjal vagy más szerves anyaggal szennyezett. Ekkor a beton nem fog rendesen megkötni, nem lesz elég szilárd
- az adagolt cement mennyisége és fajtája sem mindegy. A ház körüli munkákhoz a CEM II portlandcementek és a CEM III jelű kohósalakcementek a legalkalmasabbak. Adagolásuk a zsákokon megtalálhatóak
- Ha a keverésnél nem adagolunk elég cementet, azt a beton szilárdsága fogja bánni, túladagoláskor pedig a frissbeton megnövekedett cementpép tartalmából adódnak gondok. A felszínre felúszó vastag cementpépből létrejövő cementkő könnyen szétrepedezik, szétmállik és elporlik
- Fontos megjegyezni, hogy a 3-4 hónapnál régebben tárolt cement kötőereje a levegőből felvett páratartalom miatt akkor is jelentősen alacsonyabb lehet, ha ez a por állagán nem látszik.
- A harmadik összetevőnél, a víznél is nagyon kell figyelni a pontos keverési arányra. A cement kötéséhez kevés víz szükséges, a könnyebb keverhetőség céljából hozzáadott többlet később, a száradás folyamán távozik és helyén a szilárdságot csökkentő pórusok maradnak, melyek a felületen a mállást és porlást segítik elő.
2. A frissbeton bedolgozása
- zsaluzatot be kell áztatni a beton beöntése előtt, nehogy elszívja a vizet
- a beöntés magassága is fontos, mert el kell kerülni a keverék szétosztályozódását.
-
- nem elegendő csupán beönteni a zsaluzatba, hanem tömöríteni is kell, majd a megfelelő állag elérése után be kell simítani.
-
- A tömörítéshez leginkább ún. tűvibrátort szoktak használni, amivel megszüntetik a kisebb-nagyobb levegőbuborékokat.
-
3. A bedolgozott beton utókezelése
- A friss betonozást feltétlenül nedvesen kell tartani, óvni kell a kiszáradástól mert ennek hiányában a kötés és a szilárdulás nem vagy gyengén alakul ki. Ez főleg szeles és/vagy meleg időben okoz nagy problémát.
-
- Azonban nem mindegy, hogy ezt hogyan tesszük, mert az erős vízsugárral, főleg az első napokban kárt is okozhatunk, amikor a még meg nem szilárdult felületet megrongálhatjuk, kimoshatjuk a cementes részt. Ezért ügyelni kell rá, hogy a vizet óvatos permetezéssel, enyhe elárasztással juttassuk a felületre.
4. A megszilárdult betont érő hatások
- Egyes agresszív vegyianyagok (pl. savak), fagyhatás, erős- vagy ismétlődő mechanikai hatások is a beton felületének mállásával és porlásával járó felületi károsodást okozhatnak.