A polisztirolt számos területen használják, nagyon sokféle termék készül belőle kezdve a csomagolástechnikától, a sportszereken keresztül a hajózásig, de most elsőként az építőiparban nagyon elterjedt homlokzati hőszigetelő táblák szempontjából vizsgáljuk meg ezt az anyagot.
Nézzük meg egy kicsit jobban, hogy mi is valójában a polisztirol!
Az igazat megvallva nem könnyű eligazodni a sok hasonló, de mégis más tulajdonságokkal rendelkező polisztirol lap között.
Ebben próbálunk segítséget nyújtani a következő cikksorozatunkkal, hogy bemutassuk, milyen hőszigetelő anyagok vannak ma a piacon és azon belül is különös figyelmet fordítunk a legjobban elterjedt polisztirol hőszigetelő táblákra, rendszerekre. Hogy könnyebben tudjuk, melyik milyen tulajdonságokkal rendelkezik, mire a legalkalmasabb, mikor, hol, melyiket kell alkalmazni és melyiket nem szabad.
A polisztirol hőszigetelő táblákban közös, hogy alapanyaguk kémiai összetételben megegyezik. Alapjuk egy hőre lágyuló műanyag, láncszerű makromolekula, mely valójában egy aromás szénhidrogén, mégpedig a sztirol. Ami nem más, mint egy telítetlen oldalláncú, színtelen, kellemes szagú, erősen fénytörő folyadék, szerves vegyület, amely szén és hidrogén atomokból áll.
Az alapját 1839-ben Eduard Simon, egy berlini patikus fedezte fel, amikor a meleg égövi benzoéfa (Styrax) gyantájából olajos anyagot, egy monomert desztillált le, amit sztirolnak nevezett el. Ez az alapja a polisztirol lapoknak.
Az építőipar mellett legfőképpen a kozmetikai, a gyógyszer- és az élelmiszeripar használja előszeretettel. A kozmetikai ipar például a parfümök, illatszerek egyik összetevőjeként alkalmazza, de kölnivizek, testápolók és szájvizek egyik alapanyagaként is hasznosítják. Az élelmiszeripar pedig főleg zsírokat tartósít a segítségével.
Az illóolaj kedvező hatással van az emésztésre és az idegrendszerre is, hiszen nyugtató hatással is rendelkezik. Édes illata elősegíti a teljes ellazulást és még a felgyülemlett feszültséget is oldani képes. Elősegíti a mély, pihentető és a teljes regenerációt biztosító alvást, mindemellett vizelethajtó hatása is ismeretes. Az illóolaj csökkenti a kialakult gyulladásokat és sejtregeneráló hatással is bír. Éppen ezért javasolható bőrgyulladások és ekcéma kezelésére is. A benzoéfa-illóolaj a sebek gyógyítója, illetve a száraz, kicserepesedett bőrt is orvosolni tudja.
Körülbelül 80 évvel később derült ki, hogy a sztirol kettős kötésének a reakciókészsége nagyobb, mint az etiléné, ezért hevítéskor, de már napfény hatására is láncreakciót indít el, amely makromolekulákat termel, azaz polimerizálódik és színtelen, gyantaszerű anyagot hoz létre, amely maga a polisztirol.
Tulajdonképpen ez egy hőre lágyuló műanyag, láncszerű makromolekula, mely könnyen préselhető formákba. Expandálásos és extrudálásos technikával is megmunkálható, amik valójában a hőszigetelő lemezek előállítási formái. A következő cikkekben részletesebben is megismerkedünk ezekkel a gyártási technológiákkal, eljárásokkal.
Erről a nagyszerű alapanyagról sajnos több tévhit is elterjedt a házak szigetelésével kapcsolatban, amit szeretnénk eloszlatni.
Az egyik, hogy amikor már eldöntöttük, hogy szigetelni akarjuk a házunkat, és azon gondolkodunk, melyik típusú rendszert válasszuk, fontos tudnunk, hogy a polisztirol nem mérgező anyag.
Sőt olyannyira nem, hogy egyes kísérletek szerint a tudósok arra a következtetésre jutottak, hogy a jövőben komposztként is felhasználható lesz. De erről egy következő érdekes cikkben részletesebben számolunk be.
A polisztirol nem bocsát ki semmilyen káros anyagot, gázt, a környezetre ártalmatlan.
Az esetlegesen előforduló penészesedés egy polisztirollal szigetelt házon nem azért van, mert azzal készült, hanem azért, mert rosszul lett kivitelezve. Vagy a lábazatnál vagy a födémnél vagy a rossz illesztéseknél hőhíd alakult ki, és annak a következménye a páralecsapódásból eredő penészesedés. Egy másik lehetséges hiba a szellőztetés hiánya, vagy mindkettő együtt is okozhatja.
A szigetelőrendszer lebontása után építési hulladékként elszállítható, nem kell veszélyes anyagként kezelni.
Azért persze azzal tisztában kell lennünk, hogy ezen pozitív tulajdonságai mellett mégsem lehet környezetbarát terméknek nevezni, hiszen előállításához sok energia szükséges, és nagy kiterjedése miatt a szállításához nagyobb teherautókra van szükség, melyek üzemanyaga környezetszennyező.
Viszont az köztudott, hogy teljes mértékben újrahasznosítható. Készülhet belőle sporteszköz (szörfdeszka), csomagoló anyag, hőszigetelő anyag, töltőanyag és még számos más dolog.
Egy szó mint száz, a polisztirol mint alapanyag nagyon hasznos találmány, nagyon sokféle területen alkalmazzák, széles körben elterjedt. Többek között az építőipar területén az egyik legfontosabb termék az épületek hőszigetelésében, amivel nagymértékben hozzájárul az alacsonyabb energiafelhasználáshoz, ezáltal a környezetszennyezés elleni harc egyik alappillére.