De sajnos nem olcsó beruházás, nagyon sok mindenről gondoskodnunk kell, mind az előkészületek, mind az utómunkálatok tekintetében is. Jelentős odafigyelés szükséges, hogy mindent beszerezzünk és a környezet helyreállítására is gondolnunk kell.
A hőszigetelő rendszerek, mint a nevében is benne van, több elemből, rétegből tevődik össze, nagyon összetett, komplex megoldás.
A különböző hőszigetelők, EPS és XPS táblák rögzítésére, a színezők felhordására, az élek védelmére kiegészítőkkel kell ellátni, így állnak össze a hőszigetelő rendszerek.
Gondoskodjunk a szakszerű állványrendszerről is, ahol biztonságosan végezhetőek el a munkafolyamatok.
A homlokzati hőszigetelésre leggyakrabban a polisztirol lapokat használják, de léteznek még ásvány-, kőzet- vagy üveggyapot hőszigetelő táblák is. A közöttük lévő hasonlóságokról, tulajdonságokról egy későbbi cikkben fogunk részletesebben írni.
A külső falra EPS 80 vagy annál kisebb nyomószilárdságú, nem lépésálló anyagot használnak.
A homlokzati hőszigetelő rendszer elemei bentről kifelé haladva: rendszerragasztó, hőszigetelő anyag, erősített alapréteg, üvegszövet háló. alapozó, fedőréteg.
A kivitelezés lépései:
- A homlokzati részt, melyen a lapok felrakását kezdik, vízszintesen zsinórozzák be és jelöljék be a függőlegest, így a hőszigetelő rendszer vastagságának tudatában határozzák meg a végleges külső síkot. Ez fontos pl. ajtók, ablakok miatt.
- Az ajtó- és ablakcsatlakozások csapóeső biztos kivitelezését rendszerpofilok alkalmazásával lehet elérni.
- Ha a komplett homlokzati hőszigetelő rendszert az épület lábazati és a talajjal érintkező részén is fel kell hordani, akkor itt figyelembe kell venni a különleges mechanikai igénybevételeket és nedvességgel kapcsolatos hatásokat.
- A terep felső része fölött a gyártó által megadott lábazati lapokat (XPS) kell teljes lapmagasságban alkalmazni, amelyek benyúlhatnak a terepszint alá is.
- E hőszigetelés rendszerragasztó keverésekor minden esetben a gyártó által előírt mennyiségeket vegyük figyelembe. A poralakú ragasztóknál általános szabály, hogy minden esetben az előírt mennyiségű vízhez adagoljuk a rendszerragasztót és nem fordítva, valamint mindig egész zsáknyi mennyiséggel dolgozzunk.
- A ragasztó felhordása perem-pont módszerrel vagy teljes felületen is történhet.
- A szigetelő lapokat lentről felfelé, szorosan egymás mellé és kötésben, fugamentesen kell felrakni.
- Ügyeljünk rá, hogy a lapok egyenesen és síkban legyenek.
- Ha a szigetelőlapok méreteltérései miatt mégis fugák keletkeznek, akkor saját anyagából készült csíkokkal vagy rendszer specifikus Purhabbal kell kitölteni. Fontos tudni, hogy a szigetelőlapok közötti fugákba semmiképpen nem kerülhet rendszerragasztó.
- A széleken kiálló lapok levágása csak a ragasztó teljes megkötése után történhet.
- A homlokzati hőszigetelő lapok felülete UV hatására elsárgul, amit a záróréteg felhordása előtt el kell távolítani, le kell csiszolni és portalanítani kell.
- A polisztirol homlokzati hőszigetelés kialakításánál a lapokat a ragasztás mellett általában dübelezni is kell.
- A homlokzati hőszigetelés erősített alaprétegének elkészítéséhez először is a megfelelően előkészített szigetelőrétegre a megadott mennyiségben fel kell vinni kézzel vagy géppel a rendszerragasztót.
- Ebbe a frissen felvitt rétegbe kell beágyazni a rendszer üvegszövet hálóját fentről lefelé, függőleges sávokban.
- A kialakított felületen az üvegszövet nem látszódhat át.
- Mikor a rendszerragasztó már tökéletesen megszáradt, akkor következhet az alapozó felhordása.
- Majd mikor az egész rendszer teljesen kiszáradt, akkor történik a fedőréteg felhordása
A folyamat végén felhordott hőszigetelő festék, rugalmas, akril kötőanyagának köszönhetően több évtizedes védelmet jelent az épület falainak UV-sugárzással, csapadékkal, repedésekkel szemben, a fűtési költségek csökkentése mellett.