A közhiedelemmel ellentétben azonban nemcsak az elhanyagolt helyeken fordulnak elő, hanem sajnos más módon is bekerülhetnek a lakásba. Ezért ebből nem érdemes érzelmi kérdést csinálni, inkább a lehető leghamarabb meg kell kezdeni az irtásukat.
A terjedése általában passzív módon történik, leginkább használati tárgyakkal együtt, mikor ajándékba vagy kölcsön kapják, vagy esetleg megvásárolják pl. a bútorokat, képeket, tárgyakat.
Ez a rovar a világon mindenhol megtalálható élősködő, az életét általában egy lakásban tölti, de ha éhség gyötri, akkor vándorútra kelhet és főként a paneles technológiával épített házak víz, villany- és fűtésrendszerein keresztül eljuthat máshova is a házon belül.
Általános szabály, hogy ha valamit vagy valakit le akarunk győzni, akkor könnyebb dolgunk van, ha ismerjük az ellenfelünket.
Elsősorban emberek vérével táplálkozik, amikor nyálmirigyének váladékával értágítót, véralvadásgátlót is juttat be, ahol duzzanatot, gyulladást okoz. A csípés helyén bőrelváltozás keletkezik, ami a viszkető érzés miatt vakarózást vált ki, ami felülfertőződhet. Ezekkel a testidegen fehérjékkel szemben van aki érzékenyebben reagál, náluk allergiás tüneteket is okozhat.
De leginkább a fájdalommentes szúrás a jellemző, amikor is az alvó embert a takarótól nem fedett testrészeken (pl. boka, nyak, váll stb.) csípi meg az élősködő, és órák múlva jelennek meg a hólyagok. Ezenkívül az állat ürüléke is okozhat allergizáló hatást.

Hogy is néz ki ez az igen apró és mégis nagyon kellemetlen ellenfél, aki képes megkeseríteni az életünket?
Mindössze 4-8 mm hosszú, rozsdabarna színű, szárny nélküli, ízeltlábú, karmokkal és tapadókorongokkal, valamint bűzmiriggyel a torán.

Milyen az ideális környezet számára a szaporodáshoz?
Sajnos nagyon szapora állat, naponta 2-3 darab, 1 mm-es petét képes ragasztani búvóhelye falazatára. Mivel élethossza fél és másfél év között van, és 7-28 nap alatt kelnek ki a peték a hőmérséklettől függően és öt vedlést követően már ivaréretté is válnak, ezért élete folyamán egy pártól származó ivadékok száma egy év alatt körülbelül 1000-4000 is lehet.
A hőmérséklet nagyon meghatározó számukra, teljes kifejlődésük 15-37°C fok között ideális. Ez alatt és felett fejlődésük leáll.
Mi jellemző a táplálkozására?
Legszívesebben embervért szívogat, de ha nem jut hozzá, akkor melegvérű állatok is megfelelnek nekik. Hő- és párakülönbséget képes érzékelni kis távolságból a szívókája végén található fejletlen érzékszervével, ezzel tapogatja ki áldozatát.
A táplálkozás gyakorisága is függ a hőmérséklettől. Melegben sűrűbben 2-5 naponként, hűvösebb időben ritkábban, kb. hetenként szívnak vért. Átlaghőmérsékleten 1-4 hónapon át is elviseli az éhezést, felette azonban maximum egy hónapig.

Mik az ellenfelünk legjellemzőbb szokásai?
Irtózik a fénytől, ezért rejtett életmódot folytat. Adott helyhez kötődik, nappal résekben, szűk, védett hasadékokban húzódik meg.
A levegő mozgására, fényre és a hangokra is érzékeny. Rejtekhelyén mindig menekülésre készen, fejjel kifelé helyezkedik el
Búvóhelyei rendkívül változatosak. Szívesen vándorol felfelé, ezért gyakran a képek, karnisok mögött, villanykapcsolókban, fali repedésekben, de leginkább az bútorok hézagaiban, könyvek között húzódik meg. Amiket nem kedvelnek, azok a hideg érzetet keltő fémes tárgyak meg a szövetek, ruhák, mert beleakad a lábuk a szálakba.
Társas lény, ezért a búvóhelyen csapatosan található meg.

Honnan lehet felismerni, hogy ágyi poloskával van dolgunk?
Ez a feladat nem könnyű, hiszen a fent említett okok miatt, jó rejtőzködő képességgel rendelkezik. Egy zsúfolt, mintás bútorzatú lakásban még nehezebb észrevenni. Inkább ürülékének, lárvabőrének nyomait könnyebb felfedezni.
Kezdeti fertőzéskor inkább a hálóhely közelében és az ágyneműben lehet megtalálni az ürülékének a nyomait, barnás-fekete pontszerű, beszáradt foltok formájában, vagy vérnyomokból, melyek a csípéskor keletkeztek.
Már ismerjük az ágyi poloska életvitelét, táplálkozási és rejtőzködési szokásait. Hogyan védekezhetünk ellenük?
Sajnos az nem segít, ha kidobjuk az ágyat vagy bezsákoljuk az ágyneműt, a holmikat, amiken a nyomait találtunk, mert nem ott élnek.
Csak egyetlen módon lehet ellenük védekezni: ha maradéktalanul elpusztítjuk az összeset a környezetünkben, lakásunkban. Ha felfedezzük nyomait, azonnal cselekednünk kell, hiszen minél több idő telik el, annál több egyed lesz, ami ellen egyre nehezebb védekezni.
Az első és legfontosabb lépés, hogy nagyon alaposan takarítsuk ki a lakást, elsősorban a fekhely környékét, de természetesen nemcsak azt. Porszívózás, fertőtlenítős törölgetés, felmosás elengedhetetlen.
Ezután következhet egy speciális, teljesen erre irányuló rovarirtó szer használata. Nevezetesen a Protect rovarirtó permet, mely zárt térben, rejtett életmódú rovarok - az ágyi poloska mellett, a csótány, hangya, bolha, ezüstpikkelyke irtására felhasználható készítmény. Hatását 2-4 hétig megőrzi.
Ne várjuk meg, amíg olyan nagy lesz a baj, hogy professzionális irtást kell végezni, hogy teljesen meg tudjunk tőlük szabadulni!