Egy kopott, elhanyagolt kerítés láttán általában olyannak ítélik meg a mögötte lévő házat is, ezért nem mindegy, hogy milyen kép fogadja a látogatót.
Ha fémkerítésről beszélünk, akkor acélból, kovácsolt vasból vagy horganyzott fémből készült kerítések jöhetnek szóba. Ezeknek a festési technikája semmi különleges hozzáértést nem igényel, de néhány dologgal tisztában kell lennünk.
Nagymértékben különbözik a fal- és fafestési technikáktól, hiszen a fémfelületeknél fontos a korróziógátlás, az időjárás hatásai elleni védekezés.
Alapvetően kétféle fémfesték létezik:
- vas alapú, azaz vas, acél és öntöttvas felületekhez valóak;
- színesfémekhez, azaz alumíniumhoz és horganyzott fémekhez valóak
A megelőző, előkészítő munkálatokban mindegyik festék megegyezik. Amennyiben már festett vagy rozsdás felületről van szó, akkor drótkefével, acéldróttal, csiszoló papírral meg kell tisztítani a szennyeződéstől, majd zsírtalanítani kell a felületet.
Ezután mossuk le és szárítsuk meg a festékfogadó felületet. Fontos, hogy jól elolvassuk a gyártó használati utasításait és tartsuk be a száradási időt, mert akkor tudunk megfelelő, tartós felületet kapni.
Az acél és vas felületekhez használjunk korróziógátló alapozót, hogy minél hosszabban élvezhessük a szép festett felületet. Ezt minden esetben ecsettel vigyük fel, hogy minél jobban bele lehessen dörzsölni a majdani festendő felületbe, hogy kialakuljon a védelem.
Ezután, a száradás után vigyük fel a közbenső réteget, ha lehet két rétegben, mert a megfelelő rétegvastagsággal hosszabban tartó “életet” biztosíthatunk a fémtárgyaink, adott esetben a kerítésünk számára. A munkálatokat ajánlatos külső térben végezni, hogy jobban szellőzzön, gyorsabban száradjon.
Végezetül kenjük fel a befejező réteget, a zománcfestéket, mely egyben a díszítő réteg.
Horganyzott festékek esetében, speciális, erre a célra gyártott festéket válasszunk és minden esetben tartsuk be a gyártó által előírt használati utasításokat. Erre alkalmas pl. a Dunaplast csatornafestéke, ami alumínium, acél, sárga- és vörösréz, horgany, ón, ónozott és horganyzott felületek bevonására is alkalmas. Két rétegben ajánlott felhordani, ezáltal fényálló, víz, olaj, lúg, só és ezek oldatainak és az időjárásnak is tartósan ellenáll..
Léteznek vízzel higítható és oldószeres fémfestékek is, jelenleg az oldószeresek még népszerűbbek.
Manapság egyre inkább elterjednek olyan termékfejlesztések, melyekkel mind a három réteget egyben lehet felvinni a felületre. Ezek a 3in1 termékek, amelyeket akár a rozsdás felületre is fel lehet kenni. Időt és anyagot lehet vele megspórolni. Ilyenek pl. a Hammerite festékek és Supralux Orkán 3in1