Az ecsetekkel szemben az alábbi elvárásaink vannak:
- Mikor a festékbe mártjuk, legyen az bármi is, vegyenek fel minél többet
- Mikor kiemeljük a festékes dobozból, akkor tartsák is meg a felvett festéket, ne folyjon ki rögtön, ne csöppenjen le
- Mikor a festendő felülethez érintjük, akkor a festéket egyenletesen adja le és jól oszlassa el
- Kényelmes, jó fogása legyen
Ugye azt már említettük, hogy az ecsetek nem ugyanúgy reagálnak az oldószeres és a vizes bázisú festékekre. Ezt nem árt figyelembe venni, mikor már tudjuk, hogy milyen festéket választunk.
A természetes sörtéjű ecsetek vízzel érintkezve idővel elvesztik formájukat. A zsiradékkal kezelt, természetes sörtéjű ecsetek nagy igénybevételt bírnak és szinte valamennyi festékhez alkalmasak, de anélkül savakkal, alkáliákkal szemben nem igazán ellenállóak, és mint tudjuk, a víz a legnagyobb ellenségük.
Oldószeres festékek esetén bevett szokás, hogy lakkbenzint vagy a gyártó által meghatározott hígítót adnak a festékhez. Ehhez ajánlott a természetes sörtéjű ecseteket használni a jobb állag és a szebb ecsetvonások eléréséhez. A szerszámok tisztításához is az ajánlott hígítót kell használni, mert van úgy, hogy néhány oldószer oldhatja az ecset anyagát is.
Érdemes a hígító után, az ecset és a henger szálait is szappannal átdörzsölni, majd alaposan kiöblíteni.
Vizes bázisú festékek esetén használjuk a szintetikus vagy a kevert, mix ecseteket, melyeket vízzel könnyedén tisztíthatunk.
Most abban szeretnénk Önöknek segítséget nyújtani, hogy könnyebben el tudják dönteni, - ha már arra szánták el magukat, hogy saját maguk végezzenek akár lakás, ház, vagy bútorfelújítási munkákat -, hogy melyik munkafolyamat végzéséhez melyik ecsetet válasszák..
Lássuk az egyes munkafolyamatokat, festési lehetőségeket, technikákat és megmutatjuk, hogy milyen típusú ecsetek ajánlottak a műveletekhez.
Kezdjük az elején, az alapozásnál.
- Legyen jó nedvszívó képessége, hogy ne cseppenjen le róla az alapozó
- Lehet vastagabb, durvább sörtéjű, de nem érdes
- Sörte hossza legalább 3 cm hosszú legyen
- Mix sörte a legjobb, tehát nem teljesen szintetikus
- Nagyon fontos, hogy az alapozásra használt ecsetet sose használja más munkafolyamathoz, mert nehezen lehet teljesen kimosni belőle az alapozó festéket. De későbbi alapozáshoz érdemes mosás után eltenni.
Lazúrozáshoz, pácoláshoz és lakkozáshoz
- Mivel ezek viszonylag hígabb, folyósabb anyagok, a finomabb szőrű, vékonyabb ecsetek a megfelelőbbek, mert könnyebben lehet velük oszlatni az anyagot
- A mix vagyis az állati és szintetikus szálak keverékéből álló ecsetek a legalkalmasabbak
- Van egy újabb, ilyen jellegű fejlesztés, ahol belül van a természetes sörte és kívül, körben palástszerűen egy nagyon precízen vágott szintetikus sörte. Ez teszi lehetővé a kimagasló festékfelvételt és a csepegésmentes, precíziós festékleadást.
Zománcfestés
- általában ezek sűrűn folyó festékek, ezért szinte bármilyen ecset alkalmas hozzá
- de nem célszerű nagyon tömött, vastag ecsetet választani
- inkább lazább, szintetikus sörtéjű ecsettel fogunk jobban boldogulni
Radiátor festék
Értelemszerűen a radiátor ecsetek a legalkalmasabbak erre a célra, hosszú, hajlított nyelük miatt
Falfestés, homlokzat festése
- Falak, homlokzatok festésére ma már inkább hengereket használnak, mert sokkal hatékonyabb vele a munka
- Ecseteket azért kell beszereznünk, hogy a sarkokat, éleket, a finomabb, nehezen hozzáférhető részeket a hengerelés előtt, ecsettel előfessük.
- Mivel a falak, homlokzatok festésére szolgáló festékek sűrű folyadékok, ezért szinte bármilyen, sűrű, vastagabb ecset is megfelel erre a célra.
- Tudni kell viszont, hogy az ecsetek más struktúrájú nyomot hagynak, mint a hengerek. Úgy értem, hogy az ecsetes festésnél látszanak az ecsetnyomok, míg a henger narancsbőr jellegű struktúrát hagy a falon, ezért valójában a hengerrel át szoktak menni az ecsetes sarokfestésen.
- Ehhez a művelethez inkább a természetes vagy vegyes sörtéjű ecseteket használják hatékonyan.
Krétafestés - bútorfestés
- Szintetikus sörtéből készült ecsetek a megfelelőek, melyek könnyen tisztíthatók.
- Az ecset ⅓-át belemártva a festékbe nem csöppen le róla a festék és kenhető a felületen. A ma készülő ecseteknél gyakran látható, hogy más színnel jelölik az ecset alját, ameddig ajánlott bemártani a festékbe.
- Bútorfestésnél általában szükség van lapos és körecsetre is, mivel sarkok, kazetták, rések, díszítések is vannak, hogy azokhoz is könnyedén hozzá lehessen férni.
Waxolás bútoroknál
- Általában mix összetételű, kúpos kialakítású a sörtéje. A sörték végei szétválnak, mint a töredezett hajvég, ami által a wax, ami egy zsíros-vizes réteg, szépen el tud terülni a bútoron
- Nem kell egyáltalán elmosni, ezt waxolásra bármikor lehet használni. A már használt, kopottabb ilyen ecset egyre jobb lesz az idő folyamán.
Antikolás, száraz ecsettechnika
- Mix sörtéjű, azaz természetes és szintetikus szálak keverékéből álló ecset a legalkalmasabb, ahol a sörték hegye szétválik és így tud nem egységes mintát létrehozni a felületen, ami az antikolás lényege.
- A lényege, hogy az ecset elejére egy nagyon kicsi, fél milliméternyi festéket kell felvenni, amit még egy rongyon vagy papírtörlőn át is kell törölni és azt kell az antikolandó bútor élén, óvatosan végighúzni.
- Metál antikoláshoz is használható
Reméljük, tudtunk némi segítséget nyújtani, hogy eligazodjanak az ecsetek erdejében, a mai hatalmas választék közepette.