A családnak kiemelten fontos szerepe van a gyermekek fejlődésében, a szocializáció kialakításában és az identitástudat megalapozásában. A közös családi programok ezeken kívül hozzájárulnak a kötődés kialakításához, fejlesztik a képzelőerőt, a problémamegoldást, a kreativitást, a találékonyságot, a kézügyességet és nem mellesleg nagyon jó szórakozásul is szolgálhatnak. A csapatmunka előnyei és fontossága mellett maradandó élményeket és szuper emlékeket is köszönhetünk majd az együtt töltött időnek.
Egyre nagyobb teret hódítanak a közösen végzett tevékenységek között az úgynevezett DIY, vagyis ,,csináld magad” projektek. Szerencsére rengeteg lehetőség van, melyek közül mindenki maga választhatja ki a családja számára legmegfelelőbbet. Kisebb gyerekekkel belekezdhetünk egyszerűbb, kisebb feladatokba, a nagyobbakat pedig akár a lakásfelújításba is bevonhatjuk.
A barkácsolás, építés, szépítés tehát többféleképpen is kifizetődő módot jelent a családoknak a gyermekek fejlesztésére, elfoglalására. Éppen ezért adunk néhány olyan egyszerű ötletet, melyet kevés alapanyag felhasználásával is könnyű kivitelezni.
Kertészkedés: Tavasztól őszig bevonhatjuk a kicsiket a kertrendezésbe, kertészkedésbe, ültetésekbe is. Akár gyümölcsfákkal, akár fűszernövényekkel, akár zöldségekkel ültettük be kertünket, biztos, hogy találunk olyan munkafolyamatot, amelyben bármilyen korosztály részt tud venni. Ha még nem találtunk a gyerek méreteihez megfelelő méretű kerti szerszámokat, akkor ideje körülnézni a magaságyások, sírok gondozásához is elengedhetetlen mini szerszámok között.
Madáretető készítése: A téli időszakban magunkhoz csalogathatjuk, majd megfigyelhetjük az itt telelő madarakat. Ehhez a legegyszerűbb módszer, ha madáretetőt készítünk nekik, amelybe olajos magvakat, cinkegolyót helyezünk el. A felszerelésnél mindenképpen figyeljünk majd arra, hogy mi jól láthassuk a hozzánk érkező madarakat, de a kutyák, macskák ne tudják megzavarni új barátainkat. A faanyagokon kívül több különböző módszerrel is készíthető madáretető, amelyek elkészítéséhez itt adunk további tippeket.
Festés és tapétázás: nagyobb gyerekek, tinik esetében már szó eshet saját életterük felújításáról, változtatásairól is. Egyedül nagy munka egy szoba tapétázása, festése, de a család gyorsan végezhet vele. Sokszor egy új polc felszerelése, egy új minta megjelenése vagy a szoba átrendezése is nagy változásokat hozhat az élettér kinézetébe. Ötleteljünk együtt, rajzoljuk le a terveket, mérjük le a felületeket és bútorokat, majd kezdődhet a rendezkedés!
Matatófal készítése: A nagyobb gyermekekkel együtt elkészíthetjük a kistesónak szánt matatófalat is. Segíthetnek a felakasztható, felragasztható, felfúrható elemek kiválasztásában, a táblán való elosztásban, a kicsi bevezetésében a tábla megismerésében.
Családi fotófal készítése: Ne gondoljuk túl! Ha nincsenek otthon egyszínű keretek, vagy ha egyáltalán nincs otthon fotókeretünk, akkor is készíthetünk a családdal fotófalat kedvenc fényképeinkből. A különböző keretek használatával bohó, vidám stílust tudunk elérni. Ha pedig egyáltalán nem szeretnénk ezeket használni, akkor kartonpapírból is készíthetünk különböző formájú háttereket, amelyre a fényképeket felragaszthatjuk vagy feltűzhetjük.
Természetesen ez csak néhány példa azokra a barkácsprojektekre, családi programokra, amelyekkel jól szórakozhatunk gyermekeinkkel együtt. A legfontosabb, hogy mindenki saját családja érdeklődési körének megfelelően válassza ki azokat a programokat, melyeket mindenki élvezni fog.