A neves szakembereknek nincs túl jó véleményük a mostani bútorokról. Azt mondják, hogy többnyire silány anyagból, pozdorjából készülnek, ami valójában faforgács, amit egy formaldehid alapú kötőanyaggal préselnek össze, ami egészségtelen, káros anyag és nagyon könnyen tönkremegy és javíthatatlan lesz. Nem tudnak régiséggé válni, egyszerűen elporladnak, ha egy kis nedvességet kapnak, akkor felsöndörödnek, eltorzulnak. Eltüzelni sem lehet, mert azzal mérgező gázok kerülnek a levegőbe.
A lapraszerelt, tömegtermelés által készített termékek mégis uralják a mai, profitorientált piacot, ahol könnyen szállítható, otthon, saját kézzel is könnyen összeszerelhető bútorokra tehetünk szert. Az igazat megvallva van közöttük, melyek mutatósak is, de küllemben és tartósságban nem versenyezhetnek a tömörfából, szépen kivitelezett, egyedi igényekre tervezett bútorokkal.
Az ilyen, igényes bútoroknak pedig az róható fel, hogy nem hulladékból készülnek, hanem fákat, erdőket kell kivágni az alapanyagukhoz.
Valójában nincs tökéletesen jó megoldás. Véleményem szerint talán azzal sokat segítenünk, ha nem veszünk részt a fogyasztói társadalom pazarló folyamatában, ha nem cseréljük le folyamatosan berendezéseinket, hanem vagy időnként felújítjuk, variáljuk őket, vagy esetleg egymás között, családon, ismeretségi körön belül, vagy akár idegenekkel csereberélünk.
Az antik bútorok jellemzően politúrozott felületűek, ezért fokozottan érzékenyek a környezeti hatásokra, napfényre, hőre, nedvességre. A kereskedelemben kapható ápolószerek közül a méhviaszt tartalmazóak alkalmasak leginkább ezek tisztítására. Az értékesebb, antik bútorok javítását, felújítását bízzuk inkább szakemberre.
A tömörfából készült bútorok esetén, melyek megkoptak, megkarcolódtak, bemattultak, sokszor egy egyszerű csiszolással, és újra lakkozással is tudunk segíteni.
Szükség esetén, alapos, akár teljesen a natúr fáig történő csiszolás után többféle lehetőségünk van, attól függően, hogy milyen hatást szeretnénk elérni.
Amennyiben szeretnénk, hogy látszódjon a fa erezete, de ne natúr színe legyen, akkor kétféle lehetőségünk van. Egyik megoldás, hogy pácoljuk, a másik, hogy lazúrozzuk a fát. A két módszer használatáról, előnyeiről, hátrányairól a későbbiekben egy külön cikkben írok majd.
Ha olyan károsodás érte a bútort, hogy hiányzik belőle egy darabka, vagy olyan mély repedés, karcolás van benne, akkor használjunk fatapaszt vagy folyékony fát. Ma már ezek az anyagok többféle színben kaphatók, így ki tudjuk választani a javítandó bútor színéhez legközelebb állót, de ezt feltétlenül a csiszolás után válasszuk ki, mert akkor látjuk, hogy milyen volt a fa eredeti színe.
Amennyiben nem tartjuk fontosnak, hogy látszódjon a fa erezete, akkor használhatunk zománcfestéket is. Ebben az esetben nem annyira a természetes faszínekre, hanem gyakorlatilag bármilyen színre gondolhatunk. Széles szín és termékkínálat található webáruházunkban is.
Itt kell megemlítenünk még a krétafestékkel történő bútorfelújítást, mellyel csodásan szép műveket alkothatunk. Itt mint a nevéből is látszik, krétaszerű porózus, matt felületet kapunk, melyet kissé, az éleken visszacsiszolva, antikolt hatást érhetünk el, amennyiben ez a szándékunk. Sőt többféle izgalmas technika is létezik, amiről külön egy elkövetkező cikkemben írok bővebben. Ennek is van ecsettel, hengerrel felvihető és van aeroszolos változata is.
Fontos megjegyezni, hogy bármelyik festéktípust is alkalmazzuk, az új nedvességtől minden esetben újra “kiszőrödik” egy kicsit a fa, ezért minden réteg száradása után, az új réteg felhordása előtt finom csiszolóval át kell csiszolni, ügyelve, hogy a színt ne koptassuk le - kivéve, ha pont ez a célunk.
Valamint az is nagyon fontos, hogy ezt a műveletet, azaz a finomcsiszolást minden egyes lakkréteg között is végre kell hajtani, mert csak akkor lesz nagyon szép a végén. Minimum két-három réteg szükséges. Úgy mint az ecsetvonásokat, a hengerelést, a csiszolást és a lakkozásokat is mindig szálirányban végezzük, keresztben tilos ezt csinálni, attól nagyon csúnya lesz, ha erre nem figyelünk.
Amennyiben el akarjuk takarni a felületet, mert vagy javíthatatlan, vagy csúnya, vagy akár meguntuk, jó megoldás lehet még a mai modern pozdorjás bútorlapokból készült bútoroknál is, ha dekorfóliát használunk. Ezek is ma már nagyon széles választékban vannak forgalomban. Felragasztásuk ugyan azért némi kézügyességet igényel, de házilag is könnyen kivitelezhető.