Egy rossz, szivárgó ereszcsatorna rendszer eleinte csak alattomosan a falat nedvesíti kisebb nagyobb mértékben, amit ha nem veszünk észre, hosszabb távon a vakolat leválását idézi elő. Ha erre nem reagálunk, akkor már a meztelen falazat fog vizesedni minden esőzés alkalmával, ami végül már beázását is okozhatja.
A hibák eredhetnek a csatornarendszer elemeinek rossz illeszkedése, repedése miatt, ahol szivárgások, csorgások keletkeznek vagy okozhatja a lefolyórendszer elszennyeződése, eldugulása is.
Ezért is kell évente legalább egyszer az egész rendszert alaposan ellenőrizni, kitisztítani, és megszüntetni a belehullott falevelek miatt kialakult szennygátakat. Erre kiválóan alkalmas a magasnyomású mosóberendezés is, amely a csapadékvíz okozta akadályokat hathatósan eltávolítja az egész rendszerből.
Ezzel azonban csak a csapadékvíz gyors elvezetését tesszük lehetővé, ami a legfontosabb, elsődleges cél, de a csatornarendszer szivárgásait nem szüntetjük meg.
Az ilyen munkálatokat mindig alapos tisztítással kezdjük, mert a porosan, koszosan maradt felületen nem tapad meg a tömítőanyag.
Nyomjuk a tömítőanyagot közvetlenül a felületre, ahol akár az illesztések mentén keletkezett réseknél, akár a javításnál van szükség a tömítésre.
Legegyszerűbb megoldás, ha ujjunkkal minél jobban kitömítjűk és bedolgozzuk a résbe, majd hagyjuk megszáradni.
Alkalmi tömítésekkel ideig-óráig megszüntethetjük ezt a problémát, de ha maga az ereszcsatorna már élemedett, korrodált, hasznosabb, ha helyébe új csatornát szerelünk.
Van olyan megoldás is, amennyiben csak az illesztésnél vannak rések, egy speciális, gumilapot tartalmazó elemet helyezünk el, ha ez a kivitelezéskor kimaradt.
.
Esetenként elég a hibás szakasz kicserélése, ám esztétikailag egy teljesen új esőcsatorna rendszer szakszerű felszerelésével nemcsak az összes eddigi beázási problémától szabadulunk meg, hanem a ház külső megjelenését is előnyösebbé tehetjük.
Az ilyen munkához azonban csak ritkán elég egy megfelelő magasságú létra, biztonságosabb a szilárd állványzat.
Ha azonban a csere mellett döntünk, akkor érdemes elgondolkodni azon is, hogy milyen csatornát válasszunk. Kisebb családi házaknál célszerű olyan gyártmány mellett dönteni, amit esetleg saját kezűleg is fel lehet szerelni. Ilyen esetekben az új csatorna méretét úgy kell megválasztani, hogy a felrakása után is képes legyen elvezetni a csapadékvizet.
Ezt ellenőrizhetjük, ha azt vesszük alapul, hogy 100 m2 felületről 1,5-2 l/s csapadékvíz folyik le. Ezt egy 100 mm keresztmetszeti profilú ereszcsatorna már biztonságosan elvezeti, amit nem érdemes túlméretezni. Bonyolultabb alakzatú tetőknél azonban célszerűbb ezt a munkát szakemberre bízni, aki biztonsággal ki tudja választani az új rendszerhez szükséges összes elemet, és a munkájára garanciát is vállal.