Lássuk, milyen alapanyagok vannak, mik ezek előnyei és melyek a hátrányai!
Horganyzott acél ereszcsatorna
Valójában ez a legolcsóbb csatornarendszer, ezért igen elterjedt, de több hátrányos tulajdonsága is van. A cinkbevonatok általában a légkör és az időjárás hatására képződő só vegyületek károsítják a felület színét és fényét, a vízzel tartósan érintkező cink felületen hamar kialakul az ún. cinkrozsda. Savaknak és lúgoknak sem igazán áll ellen, sérülés esetén viszonylag gyorsan korrodálódik, azáltal rozsdásodik, törik. Az elemek összeillesztése keményforrasztással történik.
Horgany ereszcsatorna
Fontos tudni, hogy a horgany ereszcsatornák NEM horganyzott acéllemezből készülnek, hanem 99,995 % tisztaságú elektrolit horganyból, kis mennyiségű réz és titán hozzáadásával. Ennek köszönhetően élettartamuk viszonylag magas, kb. 60 év. E kettőt nagyon sokan összekeverik, pedig a két termék között nagyon nagy a különbség.
A horganylemez csatorna előnyei:
- könnyen lehet vele dolgozni, jól alakítható, lágyforrasztással történő összeillesztése miatt
- nem éghető anyag
- napfény, ultraibolya sugaraival szemben ellenálló, ami által az öregebb csatornák sem törnek és ellenállóak a korrózióval szemben
- legtöbb része előregyártott elemként kapható
Az otthoni saját barkácsolással dolgozó emberek a forrasztással történő illesztés miatt nem kedvelik, pedig valójában egyszerű művelet, ami által például olyan csatornaszakaszokat is ki lehet vele alakítani, amit műanyag elemekből nem.
PVC/műanyag ereszcsatorna
Régebben a PVC ereszcsatornákat csak rossz minőségű alapanyagból gyártottak, ezért kifakultak, melegben megnyúltak, hullámosodtak, hidegben megrepedeztek, eltörtek. Ebből adódóan bizalmatlanság alakult ki a műanyaggal szemben, pedig a napjainkban gyártott műanyag ereszcsatornák szélsőséges körülmények között is ellenállóak, kitűnő termékek.
Az anyagukban színezett PVC-csatornák színtartóak, rugalmasak, elviselik a hó nyomását, nem támadja meg őket a korrózió, a savas eső; könnyen tisztán tarthatóaj, házilag is felszerelhetőek.
Döntően a változatos színük miatt futottak be nagy karriert.
Kombinált ereszcsatorna
A jelenlegi legkorszerűbb kombinált csatornarendszerek acél alapanyagból készülnek.
Hosszú élettartamát a horganyréteg és a korrózióállóságról gondoskodó, többrétegű műanyag festék bevonat garantálja, így a csatorna színe is állandó, feleslegessé téve az utólagos csatorna festést.
A horganyrétegnek köszönhetően bármilyen karcolás, vágás automatikusan "öngyógyul", ugyanis a cinkionok a kémiai folyamat során újra bevonják a felületet.
Alumínium ereszcsatorna
A nehézfémek - mint pl. a réz, a cink vagy az ólom - a szennyezett esővízen keresztül a talajba jutva erősen károsítják környezetünket. Néhány országban egyre inkább korlátozzák ezen anyagok tetőfedésben és esővíz-elvezetésben való alkalmazását.
Mivel az alumínium könnyűfém, használatával környezetünk szennyezése elkerülhető.
Az alumínium nem rozsdásodik, ennek köszönhetően értékálló és nem igényel karbantartást sem. Az alumínium ereszcsatorna alapjául szolgáló szalagok úgynevezett Coil Coating eljárással nemes felületet kapnak. A szalagok eközben akár 20 megmunkálási fázison is átmennek. Az előkezelést követően mindkét oldalon alapozó felületet visznek fel az anyagra, és ráégetik. Az alumínium ereszcsatorna összeillesztése popszegeccsel és szilikon tömítővel történik.
Réz ereszcsatorna
A vörösréz felhasználása az építőiparban nagy múltra tekint vissza. Az építőmesterek már évszázadokkal ezelőtt is nagyra becsülték ezt a nyersanyagot, kiváló műszaki tulajdonságai, egyedülálló tartóssága miatt. A réz az idő folyamán fényes zöld patinát képez.
A patina kialakulása a réz azon tulajdonságán alapszik, hogy felületén a légköri hatások következtében ellenálló, tartós és környezetünkre ártalmatlan védőréteg alakul ki. Az először fényes felületen egyre sötétebb barna oxidréteg képződik, majd néhány év után a rézre jellemző, nemes, zöld patinává alakul, ami különleges megjelenést kölcsönöz házunknak.
Acéllal nem szabad összeépíteni, mert korróziót idéz elő, és nem lesz tartós.