Ismét elérkezett az ősz, nem panaszkodhatunk, csodálatos Indián nyarunk van. Az esős, hűvösebb szeptemberi kezdet után, most októberben gyönyörűen süt a nap, meleg van. Igaz az éjszakák hűvösek, ami azt is jelenti, hogy a poloskák téli szálláshelyet keresnek magunknak és igyekeznek behúzódni a házakba. Repedéseket, réseket, szűk helyeket keresnek, bútorok, karnisok, képek mögött, ahol kivárhatják a tavaszt.
Néhány évtizeddel korábban még nem is hallottunk ezekről a rovarokról, de az utóbbi évek tapasztalata, hogy ilyenkor tömegesen, inváziószerűen szállják meg a házak falát, ablakon, ajtón keresztül próbálnak besurranni otthonainkba.
Bár ezek a rovarok az emberre nézve teljesen ártalmatlanok, nem csípnek, nem mérgezőek, valójában tényleg csak elbújni próbálnak a téli fagyok elől.
Bejutásukat a nyílászárók szigetelésével, illetve szúnyogháló felszerelésével megakadályozhatjuk.
Melyik invazív poloskák terjedtek el leginkább Magyarországon?
Zöld vándorpoloska (Nezara viridula) a címeres poloskák családjába tartozó, növényi nedvekkel táplálkozó, kártevő rovar. A kifejlett állat körülbelül 1 centiméter hosszú, a teste pajzs formájú, a színe világoszöld.
Ázsiai márványpoloska (Halymorpha halys) is a címeres poloskák családjába tartozik, és a vándorpoloskához hasonlóan növényekkel táplálkozik. Szintén kártevő rovar. Mérete 1,7 centiméter, szélessége is körülbelül ennyi. Színe barnás, a márványhoz hasonlóan erezett.
Miért szaporodtak el így a poloskák világszerte?
Magyarországon körülbelül 900 poloskafaj él, melyek közül 20–30 lehet idegenhonos. Tény, hogy a 2002-ben megjelent afrikai vándorpoloska és a 2013 óta jelen lévő ázsiai márványpoloska frissen betelepült, invazív fajok. Ezek rengeteg kárt tudnak okozni.
Évről évre egyre nagyobb számban jelennek meg, ami egyrészről az enyhe teleknek, másrészről az egyre melegebb nyaraknak “köszönhető”.
Milyen károkat okoznak ezek a poloskák a kertekben? Hogyan ismerhetjük fel a nyomait?
Amennyire nem tesznek kárt a lakásokban, a kertekben annál inkább, így különösképpen szükséges ellenük védekezni.
Szívogatásuk folyamán sajnos emésztőnedvet fecskendeznek be és ennek helyén a termésen, magon barnás vagy fekete folt jelenik meg, gyakran a gyümölcs világos színű lesz, eltorzul, apró marad, vagy az éretlen gyümölcs lehullik. Fontos azért megjegyezni, hogy ezek a fogyaszthatóságot nem befolyásolják, de az esztétikai károk miatt a termény nem olyan kívánatos, eladhatatlan lesz.
A poloskáról tudni kell, hogy nem egy válogatós fajta, mindenbe képes belekóstolni, de főként a húsos, magas cukortartalmú terméseket kedveli. Különösen érzékenyek kártételére a paradicsom, paprika és uborka, amiket sajnos a poloska viszont nagyon szeret.
Az USA-ban pedig az almatermelők legnagyobb ellensége.
Hazánkban jelentősebb mezőgazdasági kárt egyenlőre még nem okoztak, leginkább lakossági zavaróként vannak jelen, hiszen sokan vannak és kellemetlen szagúak is.
Hogyan védekezhetünk a poloskák ellen a kertben és a lakásban?
Korábban az volt a nézet, hogy Európában ennek a bogárnak alig van természetes ellensége, nem igen fogyasztja semmi, ezért is olyan szapora, hiszen nem része a táplálékláncnak. De manapság egyes megfigyelések szerint az énekesmadarak és a denevérek elejtik és viszik fiókáiknak eledelül is.
Érdekesség, hogy a márványpoloskát mindenhová követi természetes ellensége, a szamurájdarázs, amely megjelent már hazánkban is. Ez a parazitoid darázsfaj a poloskák petéibe helyezi saját petéit, ezzel a becslések szerint a márványpoloskák 90 százalékát elpusztítja.
Viszonylag könnyen felvehetjük velük a harcot a növények levelének fonákján található tojáscsomók eltávolításával és elpusztításával.
Igen hatékony védekezési módszer a poloskák ellen valamilyen csalinövény, leginkább gabonaféle ültetésével a kert különböző részein. Amikor a gabona kalászt növeszt, odavonzza a poloskákat, így rendszeresen és hatékonyan összegyűjthetjük a rovarokat, illetve a lárváikat is. A módszer lényege, hogy a kert egész területén legyen néhány szál gabona, és időnként vessük újra őket.
Megoszlanak a vélemények arról is, hogy a menta, a fokhagyma, a bazsalikom valóban riasztó hatással vannak-e a poloskákra. Mindenesetre ártani nem ártunk azzal, ha a felsorolt növényeket kombinálva elültetjük a veteményesünk köré.
Az esetleges kémiai védekezés előtt azonban mindenképpen mérlegelni kell, hogy a rovar jelenléte és várható kártétele az adott környezetben valóban elkerülhetetlenné teszi-e a növényvédő szerek használatát!
Amennyiben sikerül behatolniuk lakásunkba, célszerű gumikesztyűt alkalmazni a befogásukhoz, mivel olyan bűzmiriggyel rendelkeznek, amivel nagyon rossz szagot képesek kiválaszani és azt kifecskendezni irányunkba.
Jelenleg még a kémiai védekezés kezdeti stádiumban van, azonban van egy nálunk is beszerezhető készítmény, mégpedig a Protect rovarirtó permet, amely a rejtőzködő életmódot folytató házi rovarok ellen (csótány, ágyi poloska, pók, ezüspikkelyke) ellen lett kifejlesztve, és a vándorpoloskák ellen is hatásosnak bizonyult.
Korszerű összetételénél fogva nemcsak kiűzi és letaglózza a rejtőzködő rovarokat, de a rovarfejlődés-gátló hatóanyaga, az S-metoprén megszakítja a rovarok életciklusát azzal, hogy megakadályozza azok felnőtt egyedekké történő fejlődését. A készítmény szintetikus piretroidokkal szemben rezisztens kártevők kiirtására is alkalmas. Fejlődésgátló hatóanyagot tartalmaz, ezáltal megszakítja a rovarok életciklusát azzal, hogy megakadályozza azok felnőtt egyeddé történő fejlődését. Biztonságos (gyerekbiztos) és praktikus szórófejjel rendelkezik, amelynek a segítségével a termék egyszerűen kijuttatható.