Majd 2018-ban a svájci Büro für Umweltchemie összehasonlító vizsgálatokat végzett többféle szigetelő anyagon. A fehér és szürke EPS-t, a kőzet- és üveggyapotot, üveghabot, PUR/PIR anyagot, XPS-t vetették vizsgálat alá. A legjobban az EPS alapú rendszerek vizsgáztak.
Megvizsgálták a gyártási folyamatokat, a szállítást, a tárolást, a felhasználást, valamint az újrahasznosítást is.
Megállapították, hogy egyetlen liter kőolajból készített EPS (polisztirol) hőszigetelés 200 liter fűtésre használt földgázt vagy kőolajat takarít meg azáltal, hogy kiemelkedő teljesítménnyel szigeteli házainkat.
A polisztirol gyártása minimálisan, elhanyagolhatóan környezetszennyező. Maga a lap, polimerek habosításával készül, amelyet gőzzel készítenek, és az elkészült golyókat szintén gőzzel formázzák tömbökké.
Egy köbméter polisztirol tömb súlya 12-30 kg között van, attól függően, hogy mekkora a nyomószilárdsága, ami eldönti, hogy mire használható. A nagyobb értékkel rendelkező anyagnak, ami pl a nagyon terhelhető EPS200-as, annak természetesen a súlya is nagyobb.
De mindegyikre jellemző, hogy a térfogatuk kb. 98%-át levegő tölti ki, ami mint tudjuk, a legjobb szigetelő anyag.
A gyártásnák kb. 1% hulladék keletkezik, melyet ott azonnal újra lehet hasznosítani.
Mivel a polisztirol hőszigetelő lemezeknek nagyon könnyű a súlyuk, ezért a szállítás és a rakodás is kisebb mennyiségű szennyezést jelent a környezetre.
Amikor egy ilyen hőszigeteléssel ellátott házat több évtized múltán, esetlegesen felújítanak és elbontják és újra felteszik a szigetelést, a régit 100%-ban újra lehet hasznosítani.
A bontott lapokat ledarálás után könnyűbeton alapanyagként hasznosítják legegyszerűbben, de ha polimerizálják, akkor szét tudják bontani alkotóelemeire és újra polisztirolt állítanak elő belóle.
Viszont nagyon fontos tudni, hogy bár a polisztirol nem veszélyes anyag, tilos a szemétbe dobni, hanem hulladékudvarba kell szállítani, ahol 100%-ban újrahasznosítják a környezet károsítása nélkül.
A gyártók folyamatosan vizsgálják és fejlesztik a hőszigetelő rendszereiket, hogy megfeleljenek a nemzetközileg is egyre jobban szigorodó feltételeknek.
A MEPS szakmai egyesület, a Magyarországi EPS Hőszigetelőanyag Gyártók Egyesülete, ami 2006-ban alakult meg. Alapító tagjai Magyarország legjelentősebb expandált polisztirolhab hőszigetelőanyag gyártói.
Ez az egyesület is folyamatosan teszteli a termékeket, melyre azért van szükség, mert olyan új épületenergetikai szabályozás lépett életbe, hogy tulajdonképpen közel nulla energiaigényű középületeket lehet csak átadni.
Fokozottan vizsgálták a polisztirolokat az éghetősége, tűzvédelmi szempontok szerint is és megállapították, hogy a nagy vastagságú, még hatékonyabb EPS hőszigetelések is ugyanolyan biztonságosak, mint a régebbi megoldások.
Az EPS anyagnak nincs káros anyag kibocsátása, hiszen gyártása közben nem használnak ragasztót, hanem a kis polisztirol golyócskákat gőzöléssel tapasztják össze.
Allergiát okozó anyagokat sem tartalmaz, tehát nem kell félni tőle.
Az EPS élettartama akár 100 év feletti is lehet, azaz valójában a felépített családi ház életciklusával együtt létezik és akkor sem veszít szigetelő képességéből.
2021. január 1 óta már csak olyan épületek kaphatnak használatba vételi engedélyt, melynek közel nulla az energiafelhasználása, amihez egy megfelelő homlokzati hőszigetelő rendszer használata nagymértékben hozzájárul.
Gondoljunk bele, hogyha ez a szemlélet a gyakorlatban is egyre jobban meg tud valósulni az idő folyamán, akkor egyre inkább csökkenni fog a károsanyag-kibocsátás, és a következő generációk egy élhetőbb bolygón élhetnek majd.