Történt egyszer, 1989-ben, a rendszerváltás idején, mikor Magyarország megnyitotta határait a nyugat előtt, hogy Szabó Antal, - aki a Poli-Farbe Vegyipari Kft alapítója -, aki akkoriban egy bócsai dobozüzem vezetőjeként dolgozott egy termelőszövetkezetben, hogy családias beszélgetést folytatott Hans Schödllel, egy bajor kisvállalkozóval, aki megkérdezte tőle, hogy akar-e Bócsán festéket gyártani. És ez nem mese, hanem a valóság… A magyar, vállalkozó szellemű, ambiciózus fiatalember meglátta a lehetőséget és igent mondott.
Így alakult meg a cég, a Fischer-Farben Kft néven, 1989 végén. Az induláshoz egy egyszerű technológiát és receptúrát, valamint az ehhez szükséges alapanyagokat biztosította a bajorországi fél, aki mindezt a gesztust a történelmi jelentőségű határnyitásért adta hálája jeléül.
A rendszerváltás alatt létrejött cégek között azon sikeres vállalkozások közé tartozik, melyben a lehetőség, az elszántság, a céltudatosság és az elhivatottság olyan szerencsés találkozásából született, ahol szaktudással ötvözve már nemcsak Magyarországon, hanem a környező országokban is ismerik termékeit.
Állandó kutató-fejlesztő tevékenységet folytatásának következtében folyamatosan bővülő, innovatív termékkínálata kiváló megoldásokat kínál a szakembereknek és az otthonukat saját kezűleg felújító vásárlóknak egyaránt.
Fontos szempont volt számukra, hogy nemcsak az otthonok esztétikusabb, éppen divatosabb színekkel legyenek festve, hanem azok nagyon jó minőségűek, könnyen kezelhetőek is legyenek. Elhivatottak abban is, hogy a kiemelkedő minőségi szempontok mellett a termékeik környezetbarátak legyenek és minél jobban megfeleljenek az egyre jobban szigorodó környezetvédelmi előírásoknak is.
Már a kezdetektől az céljuk hosszútávú volt, nem pedig a gyors meggazdagodás, ezért az volt a stratégiájuk, hogy bevételük jelentős részét folyamatosan visszaforgatták a fejlesztésekbe, telephelyek vásárlásába, gyártó berendezések folyamatos bővítésére, korszerűsítésére és természetesen új, a vásárlói igényeket mindinkább kielégítő termékek fejlesztésébe.
A több mint 30 éve sikeresen működő vállalat többek között olyan ismert termékekkel büszkélkedhet, mint például a legjobb magyar vegyipari mérnökök által kifejlesztett Poli-farbe Platinum egyrétegű, színes, előkevert beltéri falfestékek, az Inntaler termékcsalád, a Magnat kerámia, színes falfestékek, a Platinum matt latex festék, a Boróka lazúrok, a Cellkolor zománcfestékek és a Poli-Farbe hőszigetelő rendszerek.
2004-ben tértek át a számítógép vezérlésű, automatizált és zárt rendszerű festékgyártó technológiára. Az új gyártósorral bővíteni tudták kapacitásukat. Ezzel készültek a hőszigetelő rendszerek alapját képező vakolatok és egyrétegű festékek.
2009-2010-ben uniós támogatással épült meg logisztikai központjuk, valamint egy saját porüzemi gyártósort is üzembe állítottak, amivel gletteket, ragasztókat is képesek előállítani.
Gyártani kezdték a kezdetben Poli-Farbe Policolor, ma már Poli-Farbe hőszigetelő rendszer néven ismert vakolatokat és ragasztókat, melyet Érték és Minőség Nagydíjjal, valamint Kiváló Építési Termék védjeggyel ismert el a szakma.
2013-ban egy európai szintű laboratóriumot hoztak létre, amelyben olyan fejlesztések történnek, mellyel hozzájárulnak a környezetvédelem minél magasabb színvonalához. Ezt tükrözi az is, hogy például a labor melegvíz ellátása is szolár panelekkel történik.
A 2017-es év mérföldkő a cég történetében, ahol is egy hatalmas beruházás keretében megtörtént a teljes automatizálás, ahol egy 21. századi gyártósorral felszerelt, új üzemegységet hoztak létre. Az ipar 4.0-ás fejlesztés legfőbb előnye, hogy rövidebb idő alatt, nagyobb mennyiségű falfestéket képesek előállítani, kevesebb energia felhasználásával.
A cég munkatársaival szembeni lojalitásának nagyszerű bizonyítéka, hogy a robottechnológia bevezetése mégsem járt elbocsátásokkal, hanem a vállalaton belüli átcsoportosításoknak köszönhetően nem szűntek meg munkahelyek. Emellett pedig a másik célkitűzésük a környezetbarát technológia alkalmazása, kisebb energiafelhasználás mellett is megvalósulhatott. Ráadásul úgy, hogy a dolgozók fizikai igénybevétele kevesebb lett és az egészségüket károsító környezet is sokkal jobbá vált. Egyszóval tökéletes megoldás mindenféle szempontból. Erre is kevés cég képes, hogy a humanizmus meg tud maradni az üzleti, fejlődő gondolkodás mellett.
És itt fordulat következik a magyar mesében. A Poli-Farbe Vegyipari Kft 2019-ben csatlakozott a Sniezka Tőkecsoporthoz, melynek tagjaként dinamikusan fejlődik, valamint egyre nagyobb termeléssel, forgalmazással, folyamatosan növelni tudják a festékgyártás piaci részesedését.
Azonban a Sniezka tulajdonába került az üzletrészek 80%-a. A kft 20%-a tartósan a jelenlegi tulajdonosok kezében marad és a termelés a magyarországi gyárakban folytatódik és a 265 fős foglalkoztatotti létszám sem változik.
Az FFIL Sniezka S.A. csoport anyavállalata, a lengyel Sniezka, már 35 éve működik kiemelkedően az európai festékpiacon. E Tőkecsoportnak jelenleg Lengyelország, Magyarország, Ukrajna és Fehéroroszország festékgyártó cégei a tagjai.
Együttesen évente 190 millió kilogramm különböző festéket, lakkot, vakolatot állítanak elő, 1400 dolgozó közös munkájának eredményeként, a legmodernebb eszközöket, fejlesztéseket alkalmazva.
2021 végén Szabó Antal, a Poli-Farbe festékgyár alapítója, ügyvezetője visszalépett a napi operatív munkavégzéstől és a továbbiakban tiszteletbeli elnökként, alapítóként, valamint tanácsadóként lesz jelen a vállalat és a Sniezka Csoport életében, a stratégia kialakításában, valamint az eredmények nyomon követésében.
-VÉGE-