Bizonyára Önök közül is egyre többen gondolnak arra, hogy lakásuk felújítását saját kezűleg végezzék. Ez nagyon költséghatékony megoldás, hiszen ezek a munkálatok jelentős befektetést igényelnek, nem beszélve arról, hogy óriási szakemberhiány miatt nagyon nehéz jó, hozzáértő, megbízható munkaerőt szerezni.
A másik fontos szempont, ha ilyenbe vágjuk a fejszénket, hogy kiélhetjük kreativitásunkat és a munka befejeztével büszkék lehetünk a saját kezünk által létrehozott csodás, új környezetre.
Manapság hatalmas választék van festőhengerekből is a festékboltok és webáruházak kínálatában, ami nagyon megnehezíti a döntést.
A választáshoz tudni kell, hogy milyen célra keresünk festőhengert (falfestés, lazúrozás, lakkozás stb), hogy milyen a festendő felület struktúrája (sima vagy rücskös) és hogy milyen a festék vagy anyag, amit kenni akarunk.
Most segítünk abban, hogy könnyebb legyen megtalálni a számunkra legmegfelelőbb megoldást a különféle munkafolyamatokhoz.
A hengereknek 4 fő paramétere van:
A festőhenger hosszúsága vagy szélessége
- Minél hosszabb a henger, annál nagyobb felületet lehet vele lefesteni egy mártással, vagyis hatékonyabban lehet vele dolgozni. Nagy felületekhez ilyet érdemes választani. De mellé azért érdemes ugyanolyan kisebbet is beszerezni a szűkebb helyek miatt.
- Ez lehet: 10, 12, 18, 20, 25 és 28 cm
A festőhenger magátmérője
- A használhatóságot határozza meg. 48 mm és ennél nagyobb a megfelelő falak esetén, mert ezek egyszerűbben gördülnek és kevésbé csúszkálnak
A festőhenger szálhosszúsága
Ez határozza meg, hogy mennyi festéket képes egyszerre magába szívni és hogy milyen felületen lehet vele dolgozni (sima, durva, érdes)
- 4-5 mm-es velúr hengerrel csak teljesen sima felületet lehet festeni és sűrűn kell mártogatni
- 9-15 mm-es hengerrel már több festéket tud megtartani és érdesebb felületet is lehet festeni
- 9-12 mm-es szálhosszúság a legalkalmasabb a mennyezet festésére
- 18-21 mm-es henger nagyon sok festéket képes felvenni és a legdurvább felületet, akár homlokzatot is lehet vele festeni, de számolni kell vele, hogy fröcskölni fog és a sok festék miatt nagy lehet a súlya, nehezebb lesz vele dolgozni.
A festőhenger lyukmérete
Ez lehet 6 és 8 mm, ami a hozzá tartozó nyél mérete.
A teddy hengerek szálait palástnak hívjuk, melyeknek anyaguk alapján az alábbi fajtáit különböztetjük meg, és amik különböző munkafolyamat végzésére alkalmasak:
Cérnahengerek
Nevükből is adódóan cérnaszerű anyagból készülnek, melyek leginkább durva struktúrát adnak a festett felületnek, viszont a durvább felületek, pl homlokzatok festésére leginkább alkalmasak.
Sűrűn tömött hengerek
Amennyiben az alapfelület sima, akkor ezekkel szép sima felület készíthető
Velúr hengerek
Sűrű, “egyrétegű” festékek felhordására alkalmasak leginkább. A rövid szőr miatt kisebb a festékfelvevő képessége, de az ilyen festékek általában jól fednek.
Szivacs hengerek
Ezeket lakkozó hengernek is nevezzük, lakkok és zománcfestékek felhordására használjuk.
Ezeken kívül léteznek még speciális festőhengerek, melyekkel bizonyos munkafolyamatokat lehet megkönnyíteni vagy olyan különleges, strukturált felületek kialakítására alkalmasak, amelyek egyedivé varázsolják az adott szobát, helyiséget.
Ezekkel és a festőhengerek egyéb tartozékaival egy másik cikkünkben foglalkozunk majd.
A festőhengerek használata
Előkészítés
Az első használat előtt enyhén szappanos vízzel át kell mosni
A hengerben maradt vizet el kell távolítani, nyélre téve kézzel ki kell pörgetni a víz nagy részét, majd egy nedvszívó felületen át kell görgetni. Ezzel megnöveljük a henger folyadékszívó képességét.
Festés
Kb. a henger feléig mártsuk be a hengert a festékbe, majd a lehúzórácson folyamatosan görgetve távolítsuk el a felesleget.
Ezt a folyamatot addig ismételjük, amíg a henger teljesen telítődik a festékkel és egyenletesen oszlik el a hengerben.
A festéssel fentről lefelé haladva, normál, nem erős nyomással haladjunk oldalirányba.
Tisztítás
A munka befejeztével, az erre a célra használatos festőhenger tisztító lehúzóval, amennyire csak lehetséges, húzzuk ki a festéket a hengerből. Ezt követően, alaposan mossuk ki, amíg csak sima víz jön a hengerből, majd erős mozdulattal szabad térben addig rázzuk, míg egy csepp sem jön ki belőle, majd felakasztva szárítsuk meg. Sosem szabad megspórolni a tisztítást, mert így többször is használhatjuk a hengert, akár a jelenlegi festéskor, akár évek múlva.