Vannak színek, amik energiát adnak számunkra és vannak, amik segítségével könnyebben tudunk ellazulni, kikapcsolódni. Mindenkinek van kedvenc színe és van olyan is, ami idegesíti, nem tudja elviselni.
Érdemes tudni, hogy ha a színeket mi magunk tudatosan használjuk mind a környezetünk kialakításában, mind az öltözködésünkben, akkor nagymértékben tudjuk befolyásolni életünket.
Épp úgy, mint ahogyan az ezzel a témával foglalkozó szakemberek is teszik, amikor befolyásolni akarnak bennünket. Gondoljunk bele, hogy például az egészségügyi intézményeket, kórházakat leginkább fehérrel, - ami a tisztaság színe -, vagy a zöld szín pasztell árnyalataival festik ki, mert az megnyugtató, gyógyító hatást fejt ki ránk. A műtőkben is általában a zöld szín az uralkodó, az orvosok, asszisztensek ruhája is pasztell zöld színű. Ez egy tudatos pozitív érzet előidézése.
Kutatások bizonyítják, hogy a színek kihatással vannak érzelmeinkre, egészségünkre, hangulatunkra, aktivitásunkra, kreativitásunk, munkavégzésünk hatékonyságára.
A színeket a kereskedelemben, a marketingben, a médiában is tudatosan használják. Figyeljük meg például a reklámokat! Mikor valami kellemes parfümöt vagy krémet reklámoznak, akkor inkább a pasztell színeket használják, azt sem éles kontúrral, hanem inkább homályosított technikával.
Mikor viszont a legújabb mobiltelefonra, televízióra vagy valami fiatalos, lendületes termékre akarják felhívni a figyelmet, akkor minél intenzívebb és harsányabb színeket alkalmaznak és a rikító, irizáló színektől sem riadnak vissza, sőt van, hogy teljes színkavalkáddal teszik azt. A lényeg a figyelemfelkeltés, az aktivitásra való felszólítás, aminek egyik legfontosabb eszköze a SZÍN.
A színpszichológia ma már tudománnyá nőtte ki magát, mely segítségével elemezni tudják az emberek személyiségét az alapján, hogy milyen színeket kedvel, hogyan öltözködik. Ezáltal meghatározzák egy ember személyiségjegyeit, tanácsokat adnak, hogy milyen színek előnyösek számára, mivel tudja fokozni az általa kívánt hatást. Attól függően, hogy például valaki állásinterjúra vagy randevúra készül-e.
Vizsgálják azt is, hogy milyen színek, milyen hatással vannak pillanatnyi hangulatunkra. Az előző cikkben említettük már, hogy a színeket több szempont szerint csoportosíthatjuk.
Az egyik lehetséges csoportosítás az erős, élénk valamint a pasztell színek csoportja. A pasztell színek, olyan színcsaládok, amelyeknek telítettsége alacsony vagy közepes, és ezeket általában könnyűnek, kimosottnak, semlegesnek vagy nyugtatónak, pihentetőnek érezzük, míg az élénk színek energetizálnak, aktívabbá tesznek bennünket.
Egy másik csoportosítás a hideg (pl. a kék, zöld, lila) és a meleg színek (pl. a sárga, narancs, piros) csoportjai.
Tesztekkel bizonyították, hogy ha hideg színek árnyalataival festünk, rendezünk be egy helyiséget, 4 fokkal érezzük hidegebbnek. Ha meleg színű a helyiség, akkor melegebbnek érezzük.
A színpszichológiához kapcsolódik, a színterápia, ami szintén a színekkel kapcsolatos tudomány, az orvoslás egyik mára már elismert ága. Ezt a gyógymódot, már az ősi kultúrákban is tudatosan használták. Például a vörös színt a test és lélek, illetve a vérkeringés élénkítésére; a kéket fájdalomcsillapításra használták elsősorban ásványok alkalmazásával.
A színfelismerés kisgyermekkorban a jobb agyféltekében történik, de a színek nevének megtanulásakor áttevődik a bal agyféltekébe. Ennek szemléltetésére meghívom Önöket egy gyors és nagyon tanulságos játékra.
Nézzen rá az alábbi képre és próbálja minél gyorsabban kimondani az egyes szavak színeit hangosan. Figyelem! Ne a szót olvassa, hanem a színét mondja ki!
Ha ez elsőre nehezen megy, az azért van, mert az agyunk olvasáshoz szokott és nem ahhoz, hogy a színérzet által felismert színt megfogalmazza. De egy kis gyakorlás után már menni fog.
Ugye milyen érdekes volt?
A következő cikkekben részletesebben is bemutatom Önöknek az egyes színek jelentését és hatását.
Képek forrása: Pinterest